Rozmowa rekrutacyjna a mowa ciała - najczęściej popełniane błędy

Rozmowa rekrutacyjna a mowa ciała - najczęściej popełniane błędy

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 04.10.2021

Przygotowując się na rozmowę rekrutacyjną, skupiamy się na przygotowaniu warstwy słownej. Jednocześnie warto pochylić się również nad mową ciała, czyli komunikacją niewerbalną, która obok słów jest równie ważna, a w niektórych sytuacjach nawet ważniejsza, ponieważ to ona zdradza nasze realne intencje i szczere postawy. Jakie błędy są najpopularniejsze podczas rozmowy o pracę? Sprawdźmy!

 

15 błędów mowy ciała popełnianych podczas rozmowy rekrutacyjnej

 

1. Podawanie dłoni jako pierwszy

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej to gospodarz spotkania podaje dłoń jako pierwszy, zarówno na powitanie i pożegnanie.

 

2. Słaby uścisk dłoni

Tzw. martwa ryba, czyli luźno puszczona dłoń, której ręce bezwiednie opadają na dół i nie zaciskają podczas podawania drugiej ręki - to znak braku pewności siebie.

 

3. Za mocny uścisk dłoni

Nieodpowienie jest również zbyt mocne zaciskanie ręki podczas przywitania czy pożegnania. Może nie tylko wywołać ból u drugiej osoby, ale też świadczyć o chęci dominacji.

 

4. Zbyt szybkie zajęcie miejsca

Zgodnie z etykietą, zaproszony na spotkanie powinien czekać na wskazanie przez gospodarza jego miejsca. Jeśli zapraszający tego nie zrobi, należy usiąść jednocześnie z nim lub kilka sekund po nim.

 

5. Niemożność usiedzenia w spokoju

Rekrutujący wskazują, że co trzeci uczestnik rozmowy kwalifikacyjnej nie potrafi w spokoju usiedzieć podczas spotkania, wiercąc się na krześle lub nerwowo poruszając nogami. Świadczy to o nieumiejętności poradzenia sobie ze stresem.

 

6. Nadmierna gestykulacja

Rozmowa rekrutacyjna powinna być stonowana w sferze słów i gestów. Nadużywanie rąk podczas mówienia świadczy o zbyt nonszalanckiej postawie, braku pewności siebie, a nawet małym zasobie słownictwa.  

 

7. Pasywność

Nadmierna pasywność może być z kolei przejawem obojętności, braku zaangażowania i flegmatyczności - cech, które są dyskwalifikowane podczas ubiegania się o pracę.

 

8. „Zabawa” włosami lub dłońmi

Zabawa rękami czy długopisem lub dotykanie się po włosach może świadczyć o zakłopotaniu lub niedopuszczalnej próbie flirtu. 

 

9. Brak uśmiechu lub jego nadmiar

Szczery uśmiech zawsze służy rozmowie - podkreśla ważne punkty rozmowy lub rozładowuje napięcie. Trzeba jednak uważać, by nie przesadzić w drugą stronę i nie wypaść infantylnie. 

 

10. Skrzyżowane ręce

Według komunikacji niewerbalnej, założenie ręki na rękę podczas rozmowy to bariera ochronna, która świadczy o braku pewności siebie i zawstydzeniu. 

 

11. Brak kontaktu wzrokowego lub jego nadmiar

Naturalny, spokojny kontakt wzrokowy świadczy o opanowaniu, rzetelności i wiarygodności.

 

12. Garbienie się

Zamknięta, pochylona postawa ciała sugeruje, że osoba jest niepewna siebie, wycofana i mało aktywna. 

 

13. Ziewanie

Należy unikać ziewania, nawet jeśli jest się niewyspanym czy zmęczonym - taki odruch może być oznaką lekceważenia czy znudzenia. 

 

14. Spoglądanie na zegarek lub telefon

Częste spoglądanie na godzinę lub zerkanie na powiadomienia w telefonie uważa się za nietakt oraz brak szacunku do rozmówcy. 

 

15. Niestosowny strój

Nieelegancki, zbyt ekstrawagancki lub wyzywający - każdy z tych stylów będzie nieodpowiedni w sytuacji zawodowej. Za dedykowany dress code na rozmowę kwalifikacyjną i do pracy uważa się ubiór typu business lub smart casual.

 

Recepta na unikanie pozasłownych błędów podczas rozmowy rekrutacyjnej? Opanuj stres, a będziesz w stanie kontrolować swoje zachowanie. Jak mawiał klasyk, tylko spokój nas uratuje. Trzymamy kciuki!

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA