Utrata pracy a poczucie własnej wartości – jak je odbudować? 7 kroków

Utrata pracy a poczucie własnej wartości – jak je odbudować? 7 kroków

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 28.02.2022

Utrata pracy nigdy nie jest przyjemnym doświadczeniem. Może się wiązać z wieloma negatywnymi emocjami, w tym nawet ze spadkiem poczucia własnej wartości. Najlepiej działać szybko, żeby do tego nie dopuścić. Jeśli jednak do tego dojdzie – jak zmienić podejście i odbudować pewność siebie? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

 

Jak odbudować poczucie własnej wartości po utracie pracy?

 

Punktem wyjścia będzie określenie, na jakim poziomie jest obecnie Twoje poczucie własnej wartości. Przyjmij skalę od 1 do 10 i odpowiedz na pytanie, dlaczego jest na tym, a nie innym poziomie. Jeśli czujesz potrzebę odbudowania swojej pewności siebie, rozważ jedną lub kilka porad z poniższej listy.

 

Nie tłum emocji

 

Daj sobie czas i przestrzeń do wyrażenia emocji. Masz do tego prawo i będzie Ci to potrzebne, żeby móc iść dalej z czystą głową. Określ, jak się w obecnej sytuacji czujesz. Wypisz emocje, jakie Ci towarzyszą, ale nie rób tego ćwiczenia w afekcie, kilka godzin czy dzień po utracie pracy lub po otrzymaniu informacji, że będziesz wkrótce zwolniony. 

Następnie odpowiedz sobie szczerze na pytania, czym dokładnie są te uczucia spowodowane i co musiałoby się stać, żeby je zniwelować. Po konfrontacji z własnymi emocjami, lepiej zrozumiesz zaistniałą sytuację i poznasz swoje potrzeby.

 

Redukuj stres

 

Nie radzisz sobie ze stresem, a głowę zaprzątają Ci tylko czarne myśli? Walcz z tym, inaczej stan ten sparaliżuje Cię i nie pozwoli sprawnie i efektywnie działać. Każdy z nas jest inny i na każdego działają inne rozwiązania antystresowe. Mogą to być hobby, aktywność fizyczna, medytacja, ćwiczenia oddechowe czy wspierające rozmowy z bliskimi. Zrób coś dobrego dla siebie, ale i dla innych.

 

Pogódź się z tym

 

Po okresie wzmożonych emocji, czas na oswojenie się z sytuacją, w której się znajdujesz. Łatwiej Ci będzie jeśli utrata stanowiska nie była bezpośrednio zależna od Ciebie (np. redukcja etatu czy zamknięcie apteki). Nie Twoja wina - nie miałeś na to wpływu.

Trudniej będzie w sytuacji, kiedy rozwiązanie umowy nastąpiło jako bezpośredni efekt Twoich działań. Może przyjść poczucie winy i uwydatnianie swoich słabości. To naturalny stan, ważne, by nie trwał zbyt długo. Weź odpowiedzialność za to, co się stało i zamiast oglądać się za siebie – wyciągnij wnioski i skup się na tym, co przed Tobą.

 

Wykonaj ćwiczenie na pewność siebie

 

Nie widzisz przed sobą nowych perspektyw, czujesz się niepotrzebny i bezwartościowy? Wykonaj zadanie, które pomoże Ci dostrzec Twoją wartość zawodową, ale nie tylko. Wypisz wszystko to, co pokaże pozytywny obraz Twojej osoby

Odpowiedz sobie na pytania (nie ograniczaj się tylko do sfery zawodowej): co możesz o sobie dobrego powiedzieć?, co potrafisz robić?, jakie masz kompetencje miękkie i twarde?, jakie są Twoje mocne strony?, co uważasz za swoje największe sukcesy?, co dobrego mówią o Tobie inni?

 

Pójdź do coacha biznesowego

 

Jeśli poczucie własnej wartości jest długo na niskim poziomie, rozważ wizytę u coacha biznesowego. Terapia nakierowana na rozwój zawodowy pomoże Ci dostrzec swój potencjał, określić nowe cele i zmotywować do efektywnego działania.

 

Zaktualizuj swoje CV

 

Zanim ruszysz dalej, zaktualizuj swoje dokumenty rekrutacyjne. Uaktualnij podstawowe dane w CV, wyeksponuj swoje osiągnięcia zawodowe i nowe umiejętności oraz załącz referencje. To będzie kolejne dobre ćwiczenie na dostrzeżenie swojej wartości na rynku pracy i sprecyzowanie swoich nowych planów zawodowych.

 

Znajdź pracę

 

Czego byś jednak nie robił, najlepszym sposobem na odbudowanie poczucia własnej wartości lub jego nieutracenie – będzie znalezienie nowej pracy. Aby ten proces odbył się szybko i sprawnie, przeglądaj ogłoszenia dla farmaceutów w branżowych serwisach, takich jak Praca.farmacja.pl. 

Pamiętaj jednak, by nie podejmować pochopnych decyzji i nie zgadzać się na pierwszą z brzegu ofertę. Nawet jeśli sytuacja życiowa zmusza Cię do szybkiego znalezienia pracy, przeanalizuj dobrze swoje oczekiwania i możliwości, aby za miesiąc czy dwa znowu nie wrócić do punktu wyjścia, co z pewnością nie pomoże Twojej pewności siebie.

 

Straciłeś pracę? Weź głęboki oddech: to się może zdarzyć każdemu. Daj sobie czas na refleksję, a potem przejdź do działania. Trzymamy kciuki!

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA