Długi dojazd do pracy - warto czy szukać nowej pracy?

Długi dojazd do pracy - warto czy szukać nowej pracy?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 26.06.2023

Ubiegasz się o pracę w firmie, do której będzie Cię czekać długi dojazd? A może już pracujesz jakiś czas w miejscu, z którego odległość do Twojego miejsca zamieszkania zaczyna Ci doskwierać? Co robić? Zastanówmy się wspólnie, czy warto daleko dojeżdżać do pracy.

 

Co to znaczy, że masz daleko do pracy?

 

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, jaki dojazd do pracy można uznać za długi? Odpowiedź zawsze będzie zależała od subiektywnej oceny odległości i czasu. Trzeba wziąć pod uwagę oba te czynniki, ponieważ czasami ten sam dystans pokonujemy w różnym czasie – w zależności od środka transportu, infrastruktury czy natężenia ruchu na konkretnych trasach.

Z jednej strony w dużych miastach mamy większą dostępność środków transportu, ale z drugiej strony duże natężenie ruchu może spowolnić podróż. Z kolei w mniejszych miastach, w regionach mniej zaludnionych możemy szybciej pokonywać dłuższe odcinki drogi, o ile nie ogranicza nas wykluczenie komunikacyjne oraz złej jakości drogi.

Powracając do subiektywnej oceny długości dojazdu do pracy, wszystko zależy od Twoich osobistych odczuć. Mogą być one spowodowane wieloma aspektami, m.in. komfortem przemieszczania się, znaczącą stratą czasu lub pieniędzy. Jeśli podróż do i z pracy jest przyjemna, a wynagrodzenie satysfakcjonujące, nawet dłuższe trasy i wysokie wydatki na dojazdy mogą nie stanowić problemu. Jeżeli jednak dojazd jest utrudniony i niekomfortowy przez natężenie ruchu czy środek transportu oraz mamy poczucie straty czasu, który moglibyśmy lepiej spożytkować, rosnąca frustracja może rzutować na życie zawodowe i prywatne.

Ciekawostka: Giuseppina Giuliano dojeżdża do pracy z Neapolu do Mediolanu. 29-letnia Włoszka codziennie pokonuje 770 kilometrów w jedną stronę. Czas jednego przejazdu pociągiem dużych prędkości wynosi 5 godzin.

 

Ustal swoje priorytety

 

Przed podjęciem decyzji o aplikacji czy przyjęciu posady albo rezygnacji z pracy, zastanów się jakie są obecnie Twoje priorytety. Jeśli najważniejszy jest dla Ciebie czas, dwie czy trzy godziny dziennie na dojazd i powrót z miejsca pracy mogą stanowić problem. Dotyczy to również sytuacji, w której jesteś młodym rodzicem lub jesteś na etapie, w którym życie zawodowe nie jest dla Ciebie najważniejsze.

Jeśli jednak teraz to kariera i rozwój zawodowy są dla Ciebie kluczowe i masz poczucie, że posiadasz pracę marzeń, w której wszystko się zgadza – od atmosfery po wynagrodzenie – może warto dojeżdżać dalej? Rozważ wszystkie „za” i „przeciw”, aby mieć pewność, że podejmujesz dobrą decyzję. Jeśli czas spędzony na dojazdach i powrotach do i z miejsca pracy nie wpływa negatywnie na Twoje życie prywatne, a sama praca przynosi Ci satysfakcję, decyzja powinna przyjść łatwiej.

 

Co zrobić jeśli masz długi dojazd do pracy?

 

Jeśli lubisz swoją pracę, ale długi dojazd do pracy zaczyna Ci doskwierać, zastanów się, co możesz zrobić, aby nie rezygnować z posady, ale zminimalizować negatywne skutki dojazdów. Po pierwsze, jeśli specyfika Twojej pracy na to pozwala, zapytaj swojego przełożonego, czy może Ci zaproponować elastyczną organizację czasu pracy. Może praca zdalna lub hybrydowa okaże się idealnym rozwiązaniem?

Jeśli w Twoim przypadku praca zdalna nie jest możliwa, bo np. pracujesz w aptece, zastanów się, czy jednak nie ma opcji, żeby skrócić czas codziennych podróży. Jeśli notorycznie stoisz w korkach, może szybsze przemieszczanie się zapewni Ci komunikacja miejska? Jeśli jesteś zdany na własne auto, może opracuj nową drogę dojazdu, aby ominąć korki lub zastanów się nad zmianą godzin pracy – aby przemieszczać się w godzinach, w których natężenie ruchu jest mniejsze.

Jeśli masz taką możliwość, zmieniaj środki transportu. Raz wybierz samochód, w kolejnym dniu autobus czy metro, a jeszcze innym razem spróbuj roweru. Dzięki temu podróże do pracy będą bardziej urozmaicone i… pobudzą Twoją kreatywność. Udowodniono naukowo, że wprowadzanie modyfikacji w drodze do pracy wpływa korzystnie na pobudzenie umysłu i inwencję twórczą.

Załóżmy jednak, że żadna z powyższych opcji nie wchodzi w grę. Wtedy możesz się zastanowić nad tym, co możesz zrobić, żeby uprzyjemnić sobie dojazdy do pracy. Po pierwsze, może to być towarzystwo. Podróżowanie z kolegą/koleżanką może nie tylko dać poczucie szybciej mijającego czasu podczas dojazdów, ale wiąże się także z podziałem kosztów na paliwo do samochodu. 

Jeśli wolisz lub musisz dojeżdżać samodzielnie, zastanów się nad zajęciem czasu wciągającą książką/e-bookiem/audiobookiem, ulubioną muzyką, interesującymi podcastami, a może nauką języka? Jeśli nie prowadzisz samochodu, możesz również nadrobić zaległości i zadzwonić do bliskich lub przeczytać zaległe maile albo po prostu posurfować w sieci, aby zrobić zakupy, poczytać ciekawe artykuły czy prześledzić media społecznościowe.

Na koniec weź jeszcze pod uwagę jedną możliwość – podzielenie drogi. Jadąc rano do pracy raczej nie masz czasu na przerwy, ale już wracając do domu, możesz w międzyczasie zrobić zakupy albo pojechać na siłownię, obiad czy kawę. Trasa będzie taka sama (a nawet może nieco dłuższa jeśli musisz zboczyć), ale będzie bardziej urozmaicona i nie odczujesz aż tak odległości, jaką masz do pokonania.  

 

Za daleko do pracy

 

Jeśli ostatecznie uznasz, że dojazdy do i z pracy zajmują Ci zbyt wiele czasu i nie możesz z tym nic zrobić, rozważ zmianę pracy. Najpierw zastanów się, czy zmiany chcesz dokonać szybko, czy może warto poczekać na odpowiedni moment. Czasami lepiej nieco przeczekać niż podejmować nerwowe kroki, które mogą skutkować błędami i rozczarowaniem.

Jeżeli dopiero szukasz pracy i zależy Ci na dobrej lokalizacji, sprawa jest prosta. Przeglądając oferty pracy, zwracaj uwagę nie tylko w jakim mieście znajduje się firma, ale konkretnie pod jakim adresem ma siedzibę. Zanim wyślesz aplikację, sprawdź jaki będziesz mieć dojazd i czy jest on dla Ciebie optymalny. Poszukiwania ułatwią Ci ogłoszenia o pracę, w których poza miastem, pracodawca może określić dzielnicę, a nawet konkretny adres z mapką. 

 

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA