Plany zawodowe studentów farmacji. Ile chcą zarabiać i gdzie pracować?

Plany zawodowe studentów farmacji. Ile chcą zarabiać i gdzie pracować?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 02.04.2024
KATEGORIA:

Studencie farmacji, czy wiesz już, co chciałbyś robić po studiach? O jakim miejscu pracy marzysz i jakie wynagrodzenie powinien Ci zaproponować przyszły pracodawca, żebyś był usatysfakcjonowany? Jeżeli jeszcze wahasz się z odpowiedzią lub wciąż zastanawiasz się nad ścieżką swojej kariery, jesteś w idealnym miejscu. Na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości odpowie analiza raportu oczekiwań zawodowych studentów kierunku Farmacja, jakiego na rynku jeszcze nie było!

 

Raport oczekiwań zawodowych studentów kierunku Farmacja

 

6. edycja badania „Raport płac 2023. Zarobki personelu fachowego aptek” autorstwa Redakcji praca.farmacja.pl, poza coroczną analizą bieżącej sytuacji na farmaceutycznym rynku pracy, po raz pierwszy przygląda się również oczekiwaniom, potrzebom i aspiracjom osób, które debiut w tej branży mają jeszcze przed sobą.

Jakie tendencje można zaobserwować w branży farmaceutycznej? Na jakie zmiany powinien przygotować się rynek pracy i jak dostosować swoją ofertę do młodego pokolenia? „Raport oczekiwań zawodowych studentów kierunku Farmacja” to opracowanie, które będzie cennym źródłem informacji dla samych studentów, ale i przyszłych pracodawców czy instytucji oświatowych.

Badanie zostało przeprowadzone we współpracy z serwisem skierowanym do studentów kierunku Farmacja – Strefa Żółtodzioba oraz organizacją Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji (PTSF).

W badaniu wzięło udział 587 studentów kierunku Farmacja. Ankietowani byli przedstawicielami wszystkich roczników studiów farmaceutycznych z dwunastu polskich uniwersytetów.

 

>>> Pobierz raport o oczekiwaniach zawodowych studentów farmacji <<<

 

Najbardziej pożądane sektory na farmaceutycznym rynku pracy

 

W jakim sektorze chcą pracować przyszli absolwenci kierunku Farmacja? Ponad połowa (59 proc.) pytanych odpowiedziała, że ich celem jest praca w firmie farmaceutycznej. Na drugim miejscu, z wynikiem 40 proc., znalazła się apteka ogólnodostępna. Podium zamykają badania kliniczne, które uzyskały 38 proc. głosów. Tylko 1 proc. mniej osób chce pracować w szpitalu.

Następnie spadek jest znaczny. Co czwarty student zadeklarował, że jego aspiracją jest praca w aptece szpitalnej. 19 proc. przyszłego pokolenia farmaceutów chciałoby rozwijać swoje karierę zawodową w laboratorium lub w firmie kosmetycznej. 13 proc. studentów widzi się w marketingu farmaceutycznym, natomiast 12. proc chce zostać na uczelni. Najmniej popularnym wyborem przyszłych farmaceutów była hurtownia farmaceutyczna – tylko 9 proc. ankietowanych jest zainteresowanych tym miejscem pracy.

 

Marzenia a rzeczywistość, czyli od studiów do stażu

 

Okazuje się, że oczekiwania wobec miejsca pracy zmieniają się wraz z kolejnym rokiem studiów. Pierwsze roczniki pragną rozwijać kariery w firmach farmaceutycznych, w ogóle nie biorąc pod uwagę aptek. Pierwsza myśl o nich pojawia się dopiero na 3. roku studiów i docelowo najwięcej absolwentów trafia na staż właśnie do ogólnodostępnej apteki.

Co ciekawe, przez pierwsze trzy-cztery lata studiów studenci wymieniają jako drugi wymarzony sektor pracy farmację kliniczną, jednak już na 5. roku nauki w większości rezygnują z tego pomysłu.

Badania kliniczne to z kolei trzecia myśl studentów pierwszych dwóch roczników. W połowie nauki ankietowani rezygnują z tego planu, aby znowu wrócić do niego na 4. i 5. roku. Finalnie to trzeci najczęściej wybierany sektor pracy w trakcie stażu.

 

Najlepsze obszary pracy w firmie farmaceutycznej

 

Skoro największą popularnością wśród studentów cieszą się firmy farmaceutyczne, przyjrzyjmy się, co właściwie chcą tam robić. Aż 28 proc. ankietowanych nie ma sprecyzowanych zainteresowań, ale dokładnie co trzeci student widzi się w badaniach klinicznych.

23 proc. badanych chciałoby zająć się obszarem pharmacovigilance. Niewiele osób wybrałoby rejestrację leków (9 proc.) i przedstawicielstwo medyczne (4 proc.).

 

Co jest najważniejsze w pracy? Wymarzone miejsce pracy oczami studentów

 

96 proc. ankietowanych przyznało, że w przyszłej pracy najważniejsza będzie dla nich satysfakcjonująca płaca. 67 proc. osób docenia dobrą atmosferę w zespole, a dla 57 proc. studentów ważna będzie możliwość rozwoju zawodowego. Połowa badanych zwraca uwagę na znaczenie zadowolenia z wykonywanych obowiązków. Podobny wynik zdobyła koncepcja work-life balance.

 

Ile chcą zarabiać farmaceuci? Oczekiwania finansowe a realne płace

 

Ponieważ niemal dla wszystkich przyszłych farmaceutów liczą się satysfakcjonujące zarobki, sprawdźmy, ile chcieliby zarabiać. Na start oczekują otrzymać pensję w wysokości 6665 zł netto.

Jak ta stawka ma się do realnych płac? Zaglądamy do raportu płac personelu fachowego aptek podsumowującego 2023 rok. Magister farmacji zarabia teraz 4800 złotych „na rękę”.

Dowiedz się więcej: Zarobki w aptece 2023 | Ile zarabia kierownik, magister i technik farmacji?

 

Ustawiczny rozwój zawodowy farmaceuty w praktyce

 

Jak mówi Ustawa o zawodzie farmaceuty, ma on prawo i obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Jaki kierunek kształcenia interesuje obecnych uczniów sztuki farmaceutycznej?

Najwięcej osób (31 proc.) po skończonych studiach farmaceutycznych zamierza kontynuować naukę na kursach i szkoleniach. Niewiele mniej ankietowanych (28 proc.) zdecyduje się dodatkowo na specjalizację.

15 proc. obecnych studentów już myśli o studiach podyplomowych, a 11 proc. rozważa doktorat. Zatrzymajmy się przy dwóch ostatnich punktach, ponieważ przy nich widać znaczącą różnicę w odpowiedziach kobiet i mężczyzn. Studia podyplomowe interesują 17 proc. studentek i 10 proc. studentów. Większa rozbieżność zauważalna jest w przypadku studiów doktoranckich. Kolejny tytuł naukowy chce zdobyć 29 proc. mężczyzn, ale już tylko 8 proc. kobiet.

 

Jesteś studentem/studentką kierunku Farmacja? Dołącz do społeczności najlepiej poinformowanych Farmaświeżaków. Strefa Żółtodzioba to Twoje miejsce w sieci!

 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA