Jak negocjować podwyżkę pensji? Argumenty, które przekonają pracodawcę

Jak negocjować podwyżkę pensji? Argumenty, które przekonają pracodawcę

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 21.11.2022

Inflacja, wieloletni staż pracy, awans, a może dobre wyniki sprzedaży firmy – jest wiele powodów, dla których możesz zacząć myśleć o podwyżce. Zanim ją otrzymasz, czeka Cię rozmowa z pracodawcą. Jak i czym go przekonać? Poznaj sprawdzone techniki negocjacyjne.  

 

5 kwestii, które warto wziąć pod uwagę przed rozmową o podwyżce

 

Branża

Żeby oszacować swoją szansę na podwyżkę, zacznij od weryfikacji rynku pracy i swojej branży. Przykładowo, niektóre branże jeszcze do dziś nie podniosły się po kryzysie pandemicznym, inne były na niego odporne, np. farmacja czy medycyna. Jedne muszą zaciskać pasa z racji inflacji lub bliskiego usytuowania przy granicy z Białorusią i Ukrainą, inne prosperują dobrze, niezależnie od generalnych wskaźników gospodarczych, fali uchodźców czy wojny. Zapoznaj się z raportami rynku i sprawdź, jak ma się obecna sytuacja w sektorze, który reprezentujesz. To będzie dobry punkt wyjścia, żeby określić szansę na wzrost wynagrodzenia i wysokość podwyżki.

 

Staż pracy

Kolejna kwestia to Twój staż pracy. Jeśli jesteś związany z daną firmą krótki okres, szansa na renegocjacje wysokości pensji będą nikłe (chyba że masz inne asy w rękawie). Jeśli jednak zajmujesz konkretne stanowisko od lat i pracodawca jest z Ciebie zadowolony, ale przez cały ten czas nie otrzymałeś podwyżki, warto spotkać się i porozmawiać o zmianie warunków.

 

Stanowisko

Przed rozmową o podwyżce, koniecznie sprawdź, jakie są obecnie stawki na zajmowanym przez Ciebie stanowisku na rynku. Pomogą Ci w tym branżowe raporty, np. Badanie Płac serwisu Praca.farmacja.pl. Biorąc udział w ankiecie, dowiesz się, jakie pensje i podwyżki otrzymują inni i porównasz je ze swoimi. Jeśli okaże się, że osoby na tożsamych stanowiskach zarabiają więcej od Ciebie, masz powód, aby spotkać się z szefem.

 

Lokalizacja

Następny istotny temat to lokalizacja Twojej firmy. Obecnie okazuje się, że w niektórych branżach kluczowe bywa położenie geopolityczne (jak wspominaliśmy wyżej). Ponadto, nie bez znaczenia jest również wielkość miasta. Jak wskazuje raport zarobków w aptece, wciąż istnieją dysproporcje płac w różnych regionach kraju. Biorąc pod uwagę lokalizację, sprawdź również najbliższą konkurencję. Jeśli tożsama firma na tym samym stanowisku oferuje więcej, możesz ten fakt przedstawić podczas swoich negocjacji. Podobnie, jeśli siedziba Twojej firmy znajduje się w trudnej lokalizacji i w okolicy brakuje specjalistów w Twoim zawodzie – masz gotowy argument negocjacyjny.

 

Wielkość i rodzaj firmy

Nie mniej ważna będzie analiza Twojej firmy – jej wielkości, rodzaju i, co kluczowe, wyników finansowych. W przypadku aptek, zazwyczaj większe szanse na lepsze zarobki mają pracownicy dużych, sieciowych firm, ale warto zrobić rozpoznanie konkretnego rynku przed założeniem, że reguła występuje w każdym przypadku, w każdej branży i na każdym stanowisku.  

 

10 wskazówek, jak negocjować podwyżkę wynagrodzenia

 

Wybierz idealny moment

Nie każdy czas jest dobry na rozmowę na temat podwyżki. Jeśli firma notuje straty i redukuje zatrudnienie, Twój szef ma trudny okres w pracy (lub życiu prywatnym!) albo w ostatnim czasie Ty miałeś gorszy czas i nie masz się czym pochwalić, może warto zaczekać na lepszy moment i zwiększyć tym samym swoją szansę na powodzenie rozmowy.

 

Umów się na spotkanie

Nigdy nie bierz szefa z zaskoczenia. Błędnym założeniem jest przeświadczenie, że jeśli przyjdziesz do gabinetu przełożonego bez zapowiedzi, coś wskórasz. Jeśli sam się przygotujesz do rozmowy, a nie dasz na to szansy drugiej stronie, okażesz brak szacunku i profesjonalizmu. Jest duża szansa na to, że zostaniesz zaproszony na spotkanie w innym terminie lub od razu otrzymasz odmowę. Aby się tak nie stało, w dobrym tonie jest wystosowanie do pracodawcy oficjalnej prośby o spotkanie, podając powód tego spotkania.

 

Określ konkretną kwotę

Zacznij od wskazania, jaka kwota podwyżki Cię interesuje. Nie idź na rozmowę z szefem z informacją, że chcesz podwyżkę, ale nie wiesz ile. Taka niepewność sugeruje, że jesteś niezdecydowany i nieprzygotowany. Jeśli z kolei na początku wystąpisz z propozycją, żeby to druga strona zaproponowała kwotę, możesz mieć pewność, że będzie to podwyżka symboliczna lub nie ugrasz nic.

 

Podaj powód/powody podwyżki

„Chcę podwyżkę, bo mi się należy” nikogo nie przekona i zabrzmi arogancko. Aby powód mógł być przekonujący musi być merytoryczny, ale i szczery. Przemyśl aspekty stricte zawodowe, ale i prywatne. Pamiętaj: zawsze musisz wyjść od argumentacji bezpośrednio i tylko związanej z pracą. Same osobiste kwestie, jak to, że żona straciła pracę lub urodziło Ci się drugie dziecko, nie będą podstawą do podwyżki. Najlepszym rozwiązaniem jest przewaga argumentów zawodowych i akcent z życia prywatnego, który doda negocjacjom wymiaru humanistycznego i zaprezentuje Cię nie tylko służbowo jako pracownika, ale i człowieka ze swoimi potrzebami i marzeniami.

 

Przygotuj się jak do drugiej rozmowy kwalifikacyjnej

To będzie swego rodzaju druga rozmowa kwalifikacyjna w tej firmie. Przypomnij swoje atuty, takie jak wykształcenie, kwalifikacje, doświadczenie, kompetencje twarde i miękkie. Skup się na nowych umiejętnościach i osiągnięciach, które nabyłeś w trakcie swojej obecnej pracy. Przygotuj listę swoich sukcesów, doceniając również te mniejsze zasługi, jak skuteczne przeszkolenie nowych pracowników, organizację imprezy integracyjnej czy wysoką dyspozycyjność w ostatnim czasie.

 

Przypomnij zakres swoich obowiązków

Podejmując zatrudnienie, umawiamy się z pracodawcą na konkretny zakres obowiązków. Wraz ze stażem pracy lub manifestacją swojego zaangażowania czy nowych kompetencji, mogą pojawić się nowe wyzwania, projekty czy poszerzanie zakresu obowiązków wraz z rosnącą odpowiedzialnością. Nieważne, czy odbywa się to za naszą zgodą, czy też nie do końca, jest to kolejny argument za tym, aby otrzymać podwyżkę. Warto wtedy porównać pierwotny zakres obowiązków z tym, co robisz w pracy obecnie. To wyraźnie pokaże rozwój Twojego stanowiska i stanie się jasnym powodem, dla którego Twoje zarobki powinny pójść w górę.  

 

Udowodnij, że warto w Ciebie zainwestować

Jak przekonać pracodawcę, że większe wydatki będą dobrą inwestycją? Zastanów się, co możesz jeszcze od siebie dać, żeby firma zyskała na tym, że Cię zatrudnia. Na pewno już dajesz z siebie dużo i warto o tym powiedzieć podczas spotkania z szefem, ale warto zaakcentować coś ekstra. Zdradź kilka pomysłów na rozwój firmy, zadeklaruj, że chcesz podwyższać swoje kwalifikacje, aby być jeszcze lepszym pracownikiem, wspomnij o tym, że będziesz bardziej mobilny i elastyczny jeśli chodzi o grafik – powiedz wszystko to, co przekona przełożonego (jeśli jest zgodne z prawdą), że dając Ci podwyżkę, zainwestuje nie tylko w Ciebie, ale i w lepszą przyszłość dla swojej firmy.

 

Nie zapomnij o mowie ciała

Pamiętaj, że równie ważne jest to, co mówisz, ale i jak mówisz. Rozmowa o podwyżkę jest sama w sobie stresująca, dlatego im lepiej się przygotujesz, tym większa szansa, że podenerwowanie Cię nie sparaliżuje. Jak już poduczysz się przyszykowanej warstwy słownej, pochyl się nad komunikacją niewerbalną. Poćwicz zdecydowany, ale uprzejmy ton głosu, zadbaj o wyprostowaną, pewną siebie, otwartą postawę ciała, upewnij się, że poprawnie gestykulujesz (subtelnie i w punkt wtedy, kiedy chcesz coś podkreślić).

 

Dress for success

Komunikujemy się pozawerbalnie również poprzez nasz wygląd. Dlatego przed rozmową o podwyżkę przemyśl również swój strój. Nie musi to być aż tak formalny dress code jak na spotkanie o pracę, ale pamiętaj, że ubranie będzie świadczyć o Twoim szacunku do przełożonego i przedmiotu spotkania, czyli – ważnej dla Ciebie podwyżki. Szef będzie wiedział, że traktujesz sprawę poważnie i jesteś profesjonalny. Elegancki strój zapewni Ci dobry grunt pod negocjacje oraz da dobrą pozycję na start spotkania.

 

Trzymaj emocje na wodzy

Pozytywne nastawienie jest mile widziane, ale nie działaj pod wpływem emocji – zazwyczaj są złym doradcą. Nie warto nadmiernie się ekscytować i nazbyt się przymilać. Należy też odrzucić negatywne podejście – agresywna, roszczeniowa postawa czy odgrywanie roli ofiary nie powinny mieć miejsca. Wiemy, że temat podwyżki nie jest łatwy dla obu stron, ale rozmowę o niej należy przeprowadzić na chłodno jak tylko to możliwe. Profesjonalne, skuteczne negocjacje odbędą się wyłącznie w neutralnej, merytorycznej atmosferze. Obie strony powinny z otwartością słuchać swoich argumentów i być gotowe na rozwiązania, które usatysfakcjonują i pracownika, i pracodawcę. Jeśli podczas rozmowy dochodzi do spornego punktu, który generuje nadmierne negatywne emocje, warto zrobić przerwę i odłożyć spotkanie na nowy termin. 

 

 

Podsumowując, zanim poprosisz szefa o spotkanie w sprawie podwyżki, wypisz sobie wszystkie argumenty, które pomogą Ci podczas negocjacji. Powinny dotyczyć Twoich dotychczasowych doświadczeń zawodowych, osiągnięć i kompetencji, ale nie zaszkodzi również mały akcent osobisty. Przygotuj się żeby zniwelować stres i wzmocnić pewność siebie. I tuż przed rozmową zadaj sobie pytanie, co się stanie jeśli nie otrzymasz takiej podwyżki, jakiej oczekiwałeś lub żadnej. Jeśli nie osiągniesz zamierzonego celu i nie dojdziesz do kompromisu z pracodawcą, przekonaj się, czy Twoje oczekiwania może spełnić inna firma. W tym celu sprawdź aktualne oferty pracy dla farmaceutów.

 

 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA