Postanowienia noworoczne w pracy. 2024 - to będzie Twój rok!

Postanowienia noworoczne w pracy. 2024 - to będzie Twój rok!

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 22.01.2024

Nauczyć się języka angielskiego na poziomie B2, postarać się o awans, a może w końcu wdrożyć koncepcję work-life balance? Chociaż wielu żartuje sobie z noworocznych postanowień, to naprawdę dobry czas na zmiany i nowe otwarcie. Przekonaj się!

Każdy moment jest dobry na zmiany, ale Sylwester to niemal namacalny czas podsumowań i planów. Kiedy żegnamy stary i witamy nowy rok, naturalnie analizujemy ostatnie dwanaście miesięcy i snujemy wizje, co przed nami.

Jeżeli sporządzacie listę celów na 2024 rok, nie zapomnijcie uwzględnić w niej również planów zawodowych. W końcu praca to znacząca część życia każdego z nas. Nie uda nam się zakończyć kolejnego roku z pełną satysfakcją, jeżeli bilans w pracy będzie ujemny. Co prawda, możesz tę kwestię zostawić losowi, ale może lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i udowodnić sobie, że jeśli chcesz, to możesz. Bo możesz!

 

Jak osiągnąć cel? Noworoczne postanowienia a rzeczywistość

 

Obawiasz się, że będzie jak z zeszłorocznymi postanowieniami noworocznymi? Czyli, że na mrzonkach się skończy? Teraz może być inaczej. Wystarczy, że zastosujesz się do poniższych wskazówek.

Każdy cel potraktuj zadaniowo, jako osobny projekt. A do planowania realizacji projektów najlepsza będzie metoda SMART (tłum. mądry, sprytny). Aby każdy Twój cel miał większą szansę na powodzenie, powinien być:

S (tłum. Specific) – jasny, konkretny, szczegółowo określony;

Nie „Nauczę się języka niemieckiego”, tylko „Nauczę się języka niemieckiego na poziomie C1”.

M (tłum. Measurable) – wymierny, mierzalny, określony przez konkretne liczby;

Nie „Chcę podwyżkę”, tylko „Chcę zarabiać 500 zł netto więcej”.

A (tłum. Achievable) – osiągalny, realny do wykonania;

Zamiast marzyć o niebieskich migdałach, wybierz cel, który jest możliwy do osiągnięcia. Unikniesz frustracji i stresu, będziesz miał poczucie sprawczości, wzmocnisz pewność siebie i będziesz dumny z tego, co udało Ci się dokonać.

R (tłum. Relevant) – znaczący, istotny, taki, który będzie dla Ciebie ważny;

Jeżeli pomysł na postanowienie nie jest inwestycją w Twój rozwój, lepiej z niego zrezygnować. Zastanów się, co faktycznie wzmocni Twoje kompetencje i sprawi, że za rok będziesz mógł powiedzieć, że Twoja kariera idzie do przodu.

T (tłum. Time-bound) – określony w czasie, z jasnym przedziałem czasowym.

Aby zrealizować plan, musisz go umieścić w sztywne ramy czasowe. Inaczej możesz planować bez końca i nic się nie zadzieje. Określ konkretne terminy rozpoczęcia i zakończenia zadania. Jeżeli to duży projekt, możesz go podzielić na etapy, dla których również ustalisz przedziały czasowe.

Mierz siły na zamiary. Kartka przyjmie wszystko i, choć możesz wpisać na nią wspaniałe cele zawodowe, zastanów się, co jesteś realnie osiągnąć w dwanaście miesięcy. Metoda małych kroków się sprawdza i, wbrew pozorom, daje wiele satysfakcji.

Wpisz na listę celów na nowy rok kilka mniejszych i kilka większych zadań, uwzględniając Twoje aktualne potrzeby i możliwości psychofizyczne, czasowe, finansowe i inne. Jeżeli uznasz, że w tym roku jesteś stanie zrealizować tylko jedno postanowienie, tak zrób. Skup się w pełni na priorytetowym celu i cała naprzód!

 

Rozwój kompetencji twardych

 

Zastanów się, jakich kompetencji twardych brakuje Ci jeszcze na Twoim stanowisku, żeby efektywniej wykonywać swoje obowiązki lub które kwalifikacje są niezbędne do awansu albo otrzymania posady, o której marzysz. Może będą to studia wyższe, podyplomowe lub kursy doszkalające? A może poszerzające wiedzę i sieć kontaktów branżowe spotkania, jak konferencje, seminaria czy webinary? Wybierz swoją ścieżkę rozwoju.

 

Rozwój kompetencji miękkich

 

Nie bagatelizujmy miękkich kompetencji w rozwoju kariery. Może być tak, że jesteś wysoce wykwalifikowanym specjalistą, ale nie awansujesz, ponieważ brakuje Ci pewnych cech osobowościowych i umiejętności społecznych, np. nie potrafisz pracować w zespole, co rodzi konflikty, nie posiadasz odporności na stres i nie radzisz sobie z „trudnymi” pacjentami, nie masz dobrej organizacji czasu pracy i zaniedbujesz przez to swoje obowiązki. Typu osobowości nie zmienisz, ale możesz z powodzeniem pracować nad sobą, żeby zmienić pewne zachowania czy nawyki, aby czuć się z tym komfortowo i osiągać swoje cele zawodowe.

 

Renegocjacja umowy

 

Masz poczucie, że to najwyższa pora, żeby porozmawiać z pracodawcą o Twojej umowie? Jeżeli uważasz, że zasługujesz na awans, podwyżkę lub inne zmiany w formalnych ustaleniach, poproś przełożonego o spotkanie i do dzieła! Pamiętaj tylko, żeby dobrze przygotować się do rozmowy i mieć mocne argumenty za tym, dlaczego zasługujesz na poprawę warunków umowy.

 

Work-life balance

 

Nie zawsze celem musi być czysty wzrost. Czasami to, czego nam potrzeba, to zwolnienie tempa, odpoczynek, walka z pracoholizmem, rozdzielenie życia zawodowego od prywatnego oraz nieprzynoszenie pracy do domu. Jak zachować balans między pracą a życiem prywatnym? Po pierwsze, szanuj swój czas (tak samo ten w pracy, jak i ten poza nią) oraz wyznaczaj jasne granice. Nie odpisuj na maile po godzinach, nawet jeżeli masz na to czas, a jeśli odbierasz telefon od szefa wieczorem, nie mów, że to Ci nie przeszkadza i, że nie masz z tym problemu. Bądź asertywny i naucz się mówić „nie”. Pamiętaj, że im więcej pracujesz, tym mniej wydajny jesteś, a to prosta droga do błędów, frustracji i wypalenia. Higiena pracy jest niezwykle ważna i składa się na nią również należyty wypoczynek.

 

Zmiana pracy

 

A może w obecnej pracy osiągnąłeś już wszystko, co mogłeś i dalszy rozwój lub poprawa warunków nie są możliwe? Przeanalizuj swoją obecną sytuację zawodową i zastanów się, czy to dobry moment na zmianę lub jeżeli nie teraz, to kiedy i co będzie dla Ciebie motywacją. Początek roku jest bardziej dynamiczny na rynku pracy. Firmy prowadzą więcej rekrutacji, pojawia się więcej ofert i możliwości. Nawet jeżeli aktywnie nie szukasz, rozejrzyj się, żeby sprawdzić, jakie perspektywy stoją przed Tobą w Twojej branży, jakie oczekiwania mają pracodawcy oraz co proponują kandydatom. Może okazać się, że lepsza oferta czeka tuż za rogiem. Warto sprawdzić!

SPRAWDŹ: Oferty pracy dla farmaceutów

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA