Zarobki w branży farmaceutycznej. Jaką stawkę podać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zarobki w branży farmaceutycznej. Jaką stawkę podać na rozmowie kwalifikacyjnej?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 07.11.2022

„Ile chce Pan / Pani zarabiać?” – to jedno z najczęściej zadawanych pytań na koniec rozmowy o pracę. Mimo że spodziewamy się, że padnie i mamy w głowie interesującą nas kwotę, pieniądze to zawsze krępujący temat. Nie chcemy powiedzieć za mało, żeby nie stracić, ale też boimy się, że jeśli zażądamy zbyt wiele, nie dostaniemy posady. Jak znaleźć złoty środek i z sukcesem zakończyć negocjacje? Podpowiadamy.

 

Ile odpowiedzieć na pytanie o zarobki podczas rozmowy o pracę?

 

Aby odpowiednio oszacować poziom wynagrodzenia na stanowisko, na które aplikujemy, musimy wziąć pod uwagę wiele zmiennych – dotyczących nas bezpośrednio i niezależnych od nas.

 

Doświadczenie

Jeden z najważniejszych punktów, który najlepiej wycenia naszą „wartość rynkową”. Jeśli posiadasz bogate doświadczenie zawodowe, masz gotową kartę przetargową w negocjacjach o wyższe wynagrodzenie. Jeśli jednak dopiero debiutujesz w danej branży, musisz się nastawić na niższą pensję.

Zobacz też: Pensja na start. Jak negocjować wynagrodzenie bez doświadczenia

 

Wykształcenie

Są pewne branże, w których wykształcenie nie ma znaczenia, ale są też takie, w których stanowi ono kluczowy wymóg. Taką dziedziną jest m.in. farmacja i praca w aptece. Jeśli za Tobą bazowa ścieżka kształcenia w przeciętnej placówce edukacyjnej, nie będzie to dla Ciebie argument dla wyższej pensji. Jeśli jednak naukę pobierałeś na renomowanej uczelni, możesz się pochwalić stypendium za wyniki w nauce lub dodatkowo jesteś po studiach podyplomowych lub specjalistycznych kursach i szkoleniach, wyceń to jako wartość dodaną do wynagrodzenia.

 

Kwalifikacje

Do Twoich kwalifikacji, poza doświadczeniem i wykształceniem, wliczają się również umiejętności twarde i miękkie. Te pierwsze to m.in.: znajomość języków obcych, prawo jazdy, fachowa wiedza nabyta na branżowych szkoleniach czy obsługa specjalistycznych oprogramowań. Nie zapominaj również o kompetencjach miękkich, które coraz częściej są brane pod uwagę podczas rekrutacji. Jeśli na stanowisku, na które aplikujesz, wartościowe będą Twoje dodatkowe kwalifikacje, nie zapomnij ich wycenić i dodać do ostatecznej kwoty wynagrodzenia.

 

Branża

Jeśli wiążesz swoją przyszłość zawodową z konkretną branżą, musisz zacząć od weryfikacji jej rynku pracy. Warto zwrócić uwagę, że niektóre branże (np. IT) są od lat wyceniane jako jedne z najlepiej opłacanych, ale w niektórych stawki mogą się dynamicznie modyfikować ze względu na zmienne tendencje, odzwierciedlające bieżące potrzeby odbiorców danych sektorów.

Branża farmaceutyczna jest generalnie wysoko wyceniana w statystykach zarobków, jednak należy przyjąć rozróżnienie w obrębie tego sektora. Farmaceuci pracujący w aptekach muszą się liczyć z o wiele niższymi zarobkami niż ci, którzy związani są z dużymi koncernami farmaceutycznymi. Przykładowo, kierownicy aptek w Polsce zarabiają około 8000 zł brutto, a menedżerowie w firmach farmaceutycznych pobierają pensje od 10 do 30 000 zł brutto.

 

Stanowisko

Kolejna kluczowa kwestia jeśli chodzi o poziom wynagrodzenia. Jeśli aplikujesz na pomoc apteczną, która nie musi mieć wyższego wykształcenia i jest stanowiskiem asystenckim, istnieje duża szansa, że na umowie o pracę otrzymasz płacę minimalną, czyli 2363,56 zł „na rękę” lub nieco więcej. Jeśli z kolei starasz się o posadę kierownika apteki, w której będziesz zarządzać dużym zespołem pracowników oraz spełniasz wszystkie wymagania z oferty pracy, śmiało możesz się starać o wysoką pensję, nawet wyższą niż średnia dla tego stanowiska w kraju.

 

Firma

Kalkulacja jest prosta: im bogatsza firma, tym wyższe pensje. Tak jest w teorii i tak powinno być w praktyce. Dlatego bez sentymentów możesz żądać wyższych zarobków w dużej aptece sieciowej zlokalizowanej w dużym mieście. Z drugiej strony musisz się liczyć, że otrzymasz mniej jeśli starasz się o pracę w małej prywatnej aptece na prowincji.

 

Lokalizacja

Choć zazwyczaj praca farmaceuty w aptece jest taka sama, niezależnie od tego, czy wykonujesz ją w kilkutysięcznej miejscowości na Podlasiu, czy w centrum Poznania, statystyki pokazują, że wysokość pensji jest często uzależniona od regionu. Jak pokazuje opracowanie „Raport płac 2022. Zarobki w aptekach w całej Polsce”, najwyższe wynagrodzenia pobierają farmaceuci pracujący na zachodzie kraju i w województwie stołecznym, a najniższe - we wschodniej Polsce. Choć dla wielu jest to niesprawiedliwe rozróżnienie, trzeba je wziąć pod uwagę przy ostatecznych rozmowach o pensji.

 

Koniunktura gospodarcza

Teraz bardziej niż kiedykolwiek po transformacji systemowej w 1989 roku, w sferze zawodowej również należy brać pod uwagę sytuację gospodarczą. Najpierw pandemia COVID-19, potem wojna w Ukrainie i galopująca inflacja spowodowały zahamowanie w gospodarkach światowych, w tym i w Polsce[1]. W konsekwencji cierpią i pracodawcy, i pracownicy. Pierwsi zmagają się z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności, drudzy żądają podwyżek. Ostatecznie rozmawiając o wynagrodzeniu, obie strony muszą zrozumieć swoje problemy i potrzeby. Tylko wtedy można osiągnąć zadowalający konsensus.  

 

Jak mówić o pieniądzach w kilku krokach

 

Argumenty to jedno. O sukcesie decyduje również sposób, w jaki je zaprezentujesz. Poniżej kilka wskazówek, jak rozmawiać z przyszłym pracodawcą o wynagrodzeniu.

 

Pieniądze to nie temat tabu

Zostaliśmy wychowani w przeświadczeniu, że o pieniądzach nie wypada rozmawiać, więc nie dziwi fakt, że większość z nas nie czuje się komfortowo w tym temacie. Musimy przełamać to postrzeganie, zwłaszcza, że i tak nie unikniemy rozmów o pieniądzach w sferze zawodowej. Musimy wyjść z założenia, że każdemu należy się wynagrodzenie za jego pracę i musimy nadać swojej pracy adekwatną wartość. Tylko tyle i aż tyle.

 

Nie podawaj widełek

Rekruterzy radzą, żeby podczas rozmowy kwalifikacyjnej podawać konkretną kwotę wynagrodzenia. Jeśli przyjęliśmy sobie jakiś zakres kwot, podajmy stawkę z najwyższego pułapu. Istnieje prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że jeśli podasz widełki, pracodawca zaproponuje Ci najniższą kwotę. Nie obawiaj się, że wyższa kwota odstraszy rekrutera, przecież zawsze istnieje pole do negocjacji. 

 

Argumentuj

Zwłaszcza jeśli oczekujesz wysokiej pensji. Twarde argumenty i dobre przygotowanie zapewnią Ci przewagę w negocjacjach. Podając kwotę, powiedz, że oczekujesz X zł, ponieważ tak wyceniasz swoje kwalifikacje. Wspomnij o swoim doświadczeniu, wykształceniu, kompetencjach, analizie rynku pracy i innych kwestiach, które będą konstruktywne i trudne do podważenia podczas finalizowania rozmów.

 

Bądź otwarty na negocjacje

Jeśli zakładasz możliwość niższej pensji, powiedz, że jesteś otwarty na negocjacje. Jednocześnie wspomnij, jakie warunki muszą zostać spełnione, żebyś zgodził się na niższą kwotę. Może to być umowa o pracę, bardziej elastyczny grafik, dopłaty do dojazdów, podwyżka po okresie próbnym, podstawa + prowizja. Zdecyduj, co Cię satysfakcjonuje i pozostaw sprawę otwartą, aby nie zamykać sobie drogi do dalszych negocjacji.

 

Poproś o wszystkie kwoty w umowie

Kwota wynagrodzenia jest zawsze na umowie – to jasne. Co jeśli podczas rozmowy kwalifikacyjnej padły deklaracje o przyszłych zarobkach, np. po okresie próbnym czy na temat premii uznaniowej. Poproś o wpisanie tych kwot do umowy, wraz z konkretnymi datami. Będziesz spokojny i pewny, co czeka Cię wraz z rosnącym stażem pracy i konkretnymi wynikami. Pamiętaj: nie masz podstaw nie ufać deklaracjom słownym, ale to, co na papierze, to na papierze.

 

Ile zarabia się w branży farmaceutycznej? Raport płac 2022

 

Redakcja serwisu Praca.farmacja.pl przygotowała badanie płac, w którym wzięło już udział niemal 10 000 farmaceutów z całej Polski. Spójrzmy na raportowe dane z bieżącego roku, które pozwolą Ci lepiej przygotować się na rozmowę o pracę.

 

Kierownik apteki

W 2022 roku kierownik apteki otrzymywał przeciętną pensję 5900 zł netto. Mężczyźni na tym stanowisku zarabiają około 8 proc. więcej niż kobiety. Wyższe pensje pobierają menedżerowie w zachodniej części kraju, a mniej ci pracujący na prawo od Wisły.

 

Magister farmacji

Magister farmacji w Polsce może liczyć na średnie wynagrodzenie w wysokości 4400 zł netto. Na wyższe o niemal 9 proc. pensje mogą liczyć farmaceuci pracujący w aptekach sieciowych. Najwyższe zarobki notują pracownicy aptek w województwach lubuskim, zachodniopomorskim i mazowieckim.

 

Technik farmaceutyczny

Polscy technicy farmaceutyczni zarabiają około 3100 zł „na rękę”. Kobiety wykonujące ten zawód pobierają średnio 10-proc. niższe pensje niż mężczyźni. Najwyższe zarobki rejestrowane są w miastach wojewódzkich.

Więcej szczegółów o zarobkach w aptekach już wkrótce w dedykowanej publikacji.

 

Podane kwoty to średnia wysokość wynagrodzenia, która nigdy odzwierciedla wartości rynkowej konkretnego pracownika. Myśląc o wysokości swojej pensji, przyjmij te kwoty za punkt wyjścia i postaraj się przeanalizować, co może wpłynąć na jej wzrost, ale i spadek. Trzymamy kciuki za owocne negocjacje!

 

 

[1] Money.pl: Wzrost gospodarczy kontra wysoka inflacja. Czy to idzie w parze? https://www.money.pl/gospodarka/wzrost-gospodarczy-kontra-wysoka-inflacja-czy-to-idzie-w-parze-6810268275268192a.html

 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA