
Nie masz doświadczenia zawodowego, a przed Tobą spotkanie o pracę i rozmowa na temat wynagrodzenia? Sprawdź, jak i czym przekonać pracodawcę, żeby otrzymać satysfakcjonujące wynagrodzenie.
Jeśli jako młoda osoba bez doświadczenia zawodowego zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, już możesz mieć pewność, że Twoja aplikacja wydaje się dla pracodawcy interesująca. Teraz musisz jeszcze obronić swoją aplikację podczas bezpośredniego spotkania. Jeśli udowodnisz, że warto podjąć z Tobą współpracę, możesz liczyć na dobre zarobki, nawet na starcie kariery zawodowej. Aby tak się stało, musisz przygotować się na pytanie: dlaczego warto dać Ci szansę, mimo braku doświadczenia? Fakt: nie masz praktyki zawodowej, ale nie zapominaj, że masz co innego. Co to takiego? Podpowiadamy poniżej.
Praktyki, staże i praca dorywcza
Wszystko, co dotychczas robiłeś, będzie miało znaczenie. Czy była to sezonowa praca dorywcza, czy praktyki studenckie, czy staż w ramach szkoły policealnej. Każde najmniejsze doświadczenie będzie świadczyło o Twoich ambicjach zawodowych, dojrzałości, zaangażowaniu i aktywności, mimo niewielu możliwości z racji edukacji czy młodego wieku. Udowodnij podczas rozmowy, że wykorzystałeś wszystkie dotychczasowe szanse, które stanęły na Twojej drodze.
Wykształcenie + sukcesy edukacyjne
Dobre wykształcenie to podstawa w wielu branżach. Przykładem może być farmacja. Studia farmaceutyczne na renomowanych uniwersytetach medycznych i nauka pod okiem autorytetów z konkretnej dziedziny to bardzo ważny fakt, który należy podkreślać. Dodatkowo, nie zapomnij pochwalić się swoimi dobrymi wynikami. Jeśli byłeś prymusem, otrzymałeś stypendium za wybitne oceny i osiągnięcia w nauce, koniecznie o tym wspomnij. Dla pracodawcy to sygnał, że równie dobre efekty, co w edukacji, będziesz osiągał w swojej pracy. Jeśli jesteś tuż po studiach, wykorzystaj również argument, że Twoja wiedza jest bardzo aktualna, więc jesteś przekonany, że doskonale wykorzystasz ją w swojej pracy.
Kursy i szkolenia
Jeśli poza nauką na uczelni czy w szkole policealnej, możesz pochwalić się innym rodzajem edukacji, zrób to. Studia podyplomowe, kurs językowy lub na prawo jazdy, szkolenie z pierwszej pomocy albo z Excela – każde dodatkowe kształcenie potwierdzone oficjalnym dokumentem czy certyfikatem będzie służyło na Twoją korzyść. Przekonaj pracodawcę, że umiejętności pozyskane na dodatkowych kursach i szkoleniach będą cenne na Twoim stanowisku pracy.
Umiejętności twarde
Kompetencje twarde, inaczej specjalistyczne, to mierzalne umiejętności potwierdzone w toku edukacji, jak merytoryczna wiedza czy praktyczne kwalifikacje w konkretnej dziedzinie. Które mogą być szczególnie mile widziane, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, ale starasz się o wysoką pensję? Oto przykłady:
- znajomość języków obcych (jakich i na jakim poziomie),
- prawo jazdy (o określonej kategorii),
- umiejętność obsługi specjalistycznych programów, kasy fiskalnej, urządzeń biurowych itp.,
- umiejętność wykonywania leków recepturowych,
- znajomość podstawowych zasad obsługi pacjenta,
- znajomość zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Kompetencje miękkie
Nie zapomnij również o umiejętnościach miękkich, czyli tych związanych z osobowością, które będę mieć wpływ na Twoje zachowanie i komunikację w miejscu pracy. Będą szczególnie ważne, jeśli nie posiadasz doświadczenia. Warto wtedy zaznaczyć cechy, które w pewnym stopniu zrekompensują Twoje braki zawodowe, np.:
- umiejętność szybkiego uczenia się,
- chęć ciągłego rozwoju i poszerzania swoich umiejętności,
- zaangażowanie i rzetelność,
- dokładność i dbałość o detale,
- dobra organizacja czasu pracy,
- umiejętność pracy w zespole.
Więcej w osobnym artykule: Kompetencje miękkie a praca w aptece – czym są i dlaczego są ważne?
Wolontariat
Wolontariat to szlachetny rodzaj pracy, bo realizowany charytatywnie, z potrzeby serca i chęci pomagania innym. A to w niektórych branżach, jak farmacja czy medycyna, kluczowe kompetencje miękkie (czasem również i twarde). Angażowałeś się w Szlachetną Paczkę, brałeś czynny udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, byłeś wolontariuszem w schronisku dla zwierząt, a może działałeś przy Caritas Polska? Każda, nawet krótkotrwała działalność charytatywna jest cenna. Opowiedz o wszystkich akcjach, w których brałeś udział, aby pokazać swój potencjał jako wartościowego pracownika, ale i po prostu jako dobrego człowieka.
Plany rozwojowe
Jeśli nie możesz się pochwalić tym, co za Tobą, podkreśl to, jaki są Twoje aspiracje zawodowe. Udowodnij, że masz na siebie pomysł, że wiesz, co chcesz w życiu robić oraz masz plan, jak osiągnąć swoje cele. Przekonaj pracodawcę, że masz pewność, że w jego firmie rozwiniesz skrzydła, ale również będziesz pracował na rzecz rozwoju jego firmy. Pamiętaj, żeby przy tym punkcie nie skupiać się tylko na sobie, ale zaakcentować chęć zaangażowania w sukces obu stron. Aby poprzeć swoje słowa, możesz zdradzić rekruterowi kilka pomysłów na rozwój firmy. To pokaże Twoje przygotowanie i zaangażowanie oraz fakt, że nie myślisz tylko o osobistej karierze zawodowej, ale zależy Ci także na dobru współpracowników i pracodawcy.
Zainteresowania
Kolejny aspekt, który pokaże Twój potencjał mimo braku doświadczenia, to zainteresowania. Nie lekceważ tego punktu. Zaprezentujesz się jako człowiek pasji, osoba życiowo aktywna, ciekawa, inspirująca, z którą przyjemnie spędza się czas i która może czegoś nauczyć innych. Najlepiej jeśli Twoje zainteresowania będą choć w małym stopniu powiązane z pracą, a jeśli nie, zadbaj o to, żeby choć jeden przykład zahaczał o Twoje przyszłe obowiązki służbowe. Jeśli lubisz czytać książki, może interesuje Cię również literatura fachowa związana z Twoją pracą lub to oznacza, że szybko czytasz i przyswajasz wiedzę. A jeśli to sport, powiedz przyszłemu szefowi, że będziesz szerzył walory kultury fizycznej wśród współpracowników i klientów.
Wiedza to potęgi klucz
Czym jeszcze możesz mile zaskoczyć rekrutera i potwierdzić fakt, że jesteś zaangażowany, szybko się uczysz i na poważnie traktujesz swoją karierę zawodową mimo młodego wieku? Przed rozmową kwalifikacyjną, poznaj firmę, do której się udajesz. Jeśli to możliwe, sprawdź również osobę, z którą masz się spotkać. W sieci i offline poszukaj informacji na temat historii, misji i celów firmy, sprawdź dokładny zakres działalności, strukturę zatrudnienia i pracowników. Mogą Ci w tym pomóc oficjalna strona internetowa firmy, artykuły prasowe, media społecznościowe (w tym LinkedIn). Podstawowa wiedza jest wymagana od każdego kandydata, ale porządny, wnikliwy research, który pokaże poświęcony czas i proaktywną postawę, to jednak wciąż rzadkość. To może dać Ci istotną przewagę podczas negocjacji.
Jak widzisz, doświadczenie zawodowe to nie wszystko. Aby dostać wymarzoną pracę i otrzymać dobre wynagrodzenie, potrzeba czegoś więcej. Zrób listę swoich atutów, przygotuj się i przekonaj pracodawcę, że debiutant może być równie wartościowy, co specjalista z wieloletnim stażem pracy.