Integracja zespołu - jakie przynosi korzyści i jak zrobić to dobrze?

Integracja zespołu - jakie przynosi korzyści i jak zrobić to dobrze?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 27.12.2021
KATEGORIA:

Integracja zespołu? Nie zastanawiaj się, czy warto ją zrobić, tylko dlaczego warto i jak ją zaplanować, żeby przynosiła same korzyści. Dla pracowników, pracodawcy i firmy. Ponieważ jeśli zrobisz to dobrze, właśnie takie będzie miała skutki.

 

Integracja zespołu – co to i na czym polega?

 

Według Słownika Języka Polskiego, integracja to proces tworzenia się całości z części. W tym przypadku całością jest firma / miejsce pracy, a częściami składowymi pracownicy.

Choć często kojarzymy hasło „integracja” z imprezą pracowniczą, jest ona zdecydowanie czymś więcej niż niezobowiązującym spotkaniem pracowników po godzinach. W trakcie takiego wydarzenia następuje zjednoczenie zespołu w nieformalnych sytuacjach poprzez oderwanie się od codziennych obowiązków, wspólne spędzenie czasu, możliwość swobodnych rozmów czy wymiany doświadczeń.

Skutkiem integracji pracowników ma być zacieśnienie relacji i poprawa komunikacji, które przekładają się dalej na zwiększenie efektywności pracy zespołowej i udaną współpracę zawodową.

 

Dlaczego warto przeprowadzać integrację zespołu?

 

Że warto integrować, to już wiemy. Możesz zapytać, dlaczego. Po tych argumentach nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości:

 1. To doskonała szansa, żeby lepiej poznać nowego pracownika / nowych pracowników, jeśli akurat Wasz zespół się powiększył. To też świetny pomysł na wsparcie nowicjuszy w pierwszych dniach pracy, kiedy towarzyszy im stres związany ze zmianami. Pół prywatna sytuacja pomoże im wpasować się w nowe otoczenie i szybciej zbudować relacje.  
 2. Integracja to też doskonały pomysł w trudniejszym okresie dla firmy. Pozwoli rozładować napięcie w obliczu konfliktu wśród pracowników, poprawić morale po niepowodzeniach lub poprawić nastroje po niełatwych decyzjach kadrowych.
 3. Macie za sobą sezon pełen sukcesów, co widać po wynikach finansowych apteki? Niech integracja będzie nagrodą dla Twoich pracowników i Ciebie za owocny okres oraz zmotywuje do dalszej efektywnej pracy. Taka forma podziękowań często znaczy więcej niż jednorazowa premia. 
 4. Zbliżają się urodziny Waszej apteki, a może za pasem są święta bożonarodzeniowe lub wielkanocne? Warto takie okazje świętować. Impreza w przypadku jubileuszów firmy zawsze wzmocni poczucie przynależności do zespołu i przywiązanie do miejsca pracy. A tradycyjny śledzik to dobry pretekst do spotkania w uroczystej i zarazem nieco rodzinnej atmosferze.  

Porada: Jeśli jesteś kierownikiem lub właścicielem apteki, pamiętaj, że nie tylko warto regularnie organizować integrację zespołu, ale również warto samemu integrować się ze swoim zespołem.

 

Integracja pracowników – pomysły

 

W zależności od wielkości zespołu, okazji, pory roku, lokalizacji czy wreszcie budżetu – zależeć będzie, jak forma integracji będzie najlepsza w przypadku Twojej firmy i Twoich pracowników. Oto kilka pomysłów:

 • wyjście do restauracji / klubu,
 • aktywne spędzenie czasu (np. kręgle, escape room, trampoliny, gokarty, paintball, sporty drużynowe),
 • wyjście do teatru, kina etc.
 • ognisko / grill / piknik,
 • wycieczka rowerowa,
 • wycieczka ze zwiedzaniem,
 • rejs statkiem,
 • warsztaty grupowe,
 • wyjazd integracyjny,
 • akcje społeczne / charytatywne.

Organizatorzy integracji często łączą dwa lub więcej pomysłów, żeby zapełnić wspólny czas atrakcjami i zainteresować pracowników o zróżnicowanych oczekiwaniach.

Wskazówka: Jeśli zależy Ci na udanej integracji, zapytaj o opinię swoich pracowników. Zrób w pracy ankietę z kilka pomysłami i wybierz ten, który zdobył najwięcej głosów. Sukces integracyjny gwarantowany!

Na końcu nie zapomnij również o bardziej spontanicznych, mniejszych spotkaniach, które również dobrze integrują zespół. Takim może być nieplanowane wyjście na drinka po pracy czy wspólne wyjście do kina. Nie wysokość budżetu się liczy, ale regularność i dobre intencje.

 

W pracy spędzamy dużą część swojego życia. Ważne, by był to czas spędzony efektywnie, ale i przyjemnie. A na to wpływ ma nie tylko to, co robisz, ale z kim to robisz. Pamiętaj: dobrze zintegrowany zespół to zespół, który lepiej pracuje i z którym lepiej się pracuje.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA