
Integracja zespołu? Nie zastanawiaj się, czy warto ją zrobić, tylko dlaczego warto i jak ją zaplanować, żeby przynosiła same korzyści. Dla pracowników, pracodawcy i firmy. Ponieważ jeśli zrobisz to dobrze, właśnie takie będzie miała skutki.
Integracja zespołu – co to i na czym polega?
Według Słownika Języka Polskiego, integracja to proces tworzenia się całości z części. W tym przypadku całością jest firma / miejsce pracy, a częściami składowymi pracownicy.
Choć często kojarzymy hasło „integracja” z imprezą pracowniczą, jest ona zdecydowanie czymś więcej niż niezobowiązującym spotkaniem pracowników po godzinach. W trakcie takiego wydarzenia następuje zjednoczenie zespołu w nieformalnych sytuacjach poprzez oderwanie się od codziennych obowiązków, wspólne spędzenie czasu, możliwość swobodnych rozmów czy wymiany doświadczeń.
Skutkiem integracji pracowników ma być zacieśnienie relacji i poprawa komunikacji, które przekładają się dalej na zwiększenie efektywności pracy zespołowej i udaną współpracę zawodową.
Dlaczego warto przeprowadzać integrację zespołu?
Że warto integrować, to już wiemy. Możesz zapytać, dlaczego. Po tych argumentach nie powinieneś mieć już żadnych wątpliwości:
- To doskonała szansa, żeby lepiej poznać nowego pracownika / nowych pracowników, jeśli akurat Wasz zespół się powiększył. To też świetny pomysł na wsparcie nowicjuszy w pierwszych dniach pracy, kiedy towarzyszy im stres związany ze zmianami. Pół prywatna sytuacja pomoże im wpasować się w nowe otoczenie i szybciej zbudować relacje.
- Integracja to też doskonały pomysł w trudniejszym okresie dla firmy. Pozwoli rozładować napięcie w obliczu konfliktu wśród pracowników, poprawić morale po niepowodzeniach lub poprawić nastroje po niełatwych decyzjach kadrowych.
- Macie za sobą sezon pełen sukcesów, co widać po wynikach finansowych apteki? Niech integracja będzie nagrodą dla Twoich pracowników i Ciebie za owocny okres oraz zmotywuje do dalszej efektywnej pracy. Taka forma podziękowań często znaczy więcej niż jednorazowa premia.
- Zbliżają się urodziny Waszej apteki, a może za pasem są święta bożonarodzeniowe lub wielkanocne? Warto takie okazje świętować. Impreza w przypadku jubileuszów firmy zawsze wzmocni poczucie przynależności do zespołu i przywiązanie do miejsca pracy. A tradycyjny śledzik to dobry pretekst do spotkania w uroczystej i zarazem nieco rodzinnej atmosferze.
Porada: Jeśli jesteś kierownikiem lub właścicielem apteki, pamiętaj, że nie tylko warto regularnie organizować integrację zespołu, ale również warto samemu integrować się ze swoim zespołem.
Integracja pracowników – pomysły
W zależności od wielkości zespołu, okazji, pory roku, lokalizacji czy wreszcie budżetu – zależeć będzie, jak forma integracji będzie najlepsza w przypadku Twojej firmy i Twoich pracowników. Oto kilka pomysłów:
- wyjście do restauracji / klubu,
- aktywne spędzenie czasu (np. kręgle, escape room, trampoliny, gokarty, paintball, sporty drużynowe),
- wyjście do teatru, kina etc.
- ognisko / grill / piknik,
- wycieczka rowerowa,
- wycieczka ze zwiedzaniem,
- rejs statkiem,
- warsztaty grupowe,
- wyjazd integracyjny,
- akcje społeczne / charytatywne.
Organizatorzy integracji często łączą dwa lub więcej pomysłów, żeby zapełnić wspólny czas atrakcjami i zainteresować pracowników o zróżnicowanych oczekiwaniach.
Wskazówka: Jeśli zależy Ci na udanej integracji, zapytaj o opinię swoich pracowników. Zrób w pracy ankietę z kilka pomysłami i wybierz ten, który zdobył najwięcej głosów. Sukces integracyjny gwarantowany!
Na końcu nie zapomnij również o bardziej spontanicznych, mniejszych spotkaniach, które również dobrze integrują zespół. Takim może być nieplanowane wyjście na drinka po pracy czy wspólne wyjście do kina. Nie wysokość budżetu się liczy, ale regularność i dobre intencje.
W pracy spędzamy dużą część swojego życia. Ważne, by był to czas spędzony efektywnie, ale i przyjemnie. A na to wpływ ma nie tylko to, co robisz, ale z kim to robisz. Pamiętaj: dobrze zintegrowany zespół to zespół, który lepiej pracuje i z którym lepiej się pracuje.