
Choć podczas rozmowy rekrutacyjnej nie powinno się pytać o wiek, ageizm to często spotykane zjawisko na rynku pracy. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć pracownicy 50+ i dlaczego warto ich zatrudniać? Ważny temat do prześwietlania.
Z jakimi wyzwaniami mierzą się na rynku pracy osoby w średnim wieku?
Ageizm (od angielskiego słowa „age” – wiek; czytaj: ejdżyzm) to dyskryminacja ze względu na wiek, która można dotyczyć wielu sfer życia, ale często odnosi się do rynku pracy. Zjawisko to jest powszechne wśród osób w wieku średnim i bardziej zaawansowanym. Ponadto z badań wynika, że częściej z dyskryminacją muszą się mierzyć kobiety – i to w niższym wieku niż mężczyźni.
Osoby po 50-tce, ale często i młodsze, muszą się zmagać z tzw. kultem młodości, który segreguje ludzi ze względu na wiek, uznając 20-, 30-latków bardziej atrakcyjnymi, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym. To wiąże się z szeregiem stereotypów, które utrwalane przez lata, sklasyfikowały osoby w średnim wieku jako mniej interesujące, aktywne, wydajne, kreatywne czy biegnące z duchem czasu.
Dlaczego warto zatrudnić w aptece pracownika w średnim wieku?
Myślisz, że młodszy pracownik to lepszy pracownik? Udowodnimy, że wiek ma znaczenie – ale wyłącznie in plus!
Cenne, wieloletnie doświadczenie
Praktyka zawodowa to często najważniejsze oczekiwanie pracodawców formułowane w treści oferty pracy. Naturalnie, im starsza osoba, tym więcej pozycji w CV posiada. Warto docenić (i wykorzystać!) doświadczenie, jakie senior zdobył w licznych aptekach czy firmach farmaceutycznych, z którymi miał okazję dotychczas pracować. To również bardzo ważna znajomość potrzeb i oczekiwań pacjenta, którą zdobywa się – nie inaczej – po wielu latach pracy w branży.
Wszechstronne kompetencje
Farmaceutyczne wykształcenie i kierunkowe specjalizacje, liczne kursy i szkolenia, a także nagrody i wyróżnienia za dotychczasowe osiągnięcia – taki zawodowy dorobek może mieć tylko dojrzały pracownik.
Liczne kontakty zawodowe
Wynikające z pokaźnego dorobku zawodowego i długofalowych, owocnych relacji biznesowych, kontakty mogą być nieocenionym walorem, jaki starszy pracownik wniesie do nowego miejsca pracy.
Ustabilizowane życie prywatne
Osoby 50 plus zazwyczaj są już ustatkowane w kwestiach rodzinnych i związkowych oraz nie planują urlopów macierzyńskich czy tacierzyńskich. Ustabilizowane życie osobiste pozwala pracownikom w średnim wieku bardziej poświęcić się życiu zawodowemu.
Dyspozycyjność
Ze względu na ustabilizowane życie prywatne, starszy pracownik jest o wiele bardziej mobilny i elastyczny w pracy. Przykładowo, jest duża szansa, że chętniej niż młodszy zgodzi się na dyżur w aptece lub przyjmie ofertę w nowym oddziale firmy na drugim końcu miasta.
Dojrzałość życiowa
Kompetencje miękkie wiążą się z osobowością człowieka, ale z wiekiem stają się bardziej dojrzałe i świadome. Takie cechy, jak zaangażowanie, rzetelność, cierpliwość, opanowanie czy lojalność umacniają się z wiekiem i łącznie tworzą profil idealnego pracownika.
Niższe koszty zatrudnienia
Bonusem dla pracodawcy zatrudniającego starszą osobę będą również zniżki. Przykładowo, nie musi płacić na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (za mężczyzn po 60. roku życia i kobiety po 55. roku życia), otrzymuje zwroty kosztów za szkolenia oraz już po 14 dniach od przejścia na zwolnienie lekarskie 50-latka, przestaje płacić jego świadczenia, które przechodzą na poczet ZUS-u.
Jakie obawy mają pracodawcy zatrudniając pracownika 50 plus?
Atuty pracowników w średnim wieku są niepodważalne, mimo to osoby 50 plus bywają dyskryminowane na rynku pracy. Dlaczego? Oto najczęstsze obawy, jakie mogą mieć właściciele aptek zatrudniając seniora:
- niskie umiejętności obsługi komputera i nowoczesnych urządzeń,
- niska znajomość nowych technologii i/lub niechęć do innowacji,
- brak znajomości języków obcych,
- nieobecność w pracy ze względu na zwolnienia chorobowe,
- niższa produktywność.
Wszystkie te osądy są często niepopartymi doświadczeniem, krzywdzącymi stereotypami, które zakorzeniły się w świadomości na dobre, a walka z nimi bywa mozolna. Ale nie warto się poddawać. Drodzy 50-latkowie, doceniajcie swoją wartość i przełamujcie bariery wieku na rynku pracy. Ponieważ Wasza metryka to Wasz największy atut!