Pracownik 50+. Dlaczego warto zatrudnić w aptece osobę w średnim wieku?

Pracownik 50+. Dlaczego warto zatrudnić w aptece osobę w średnim wieku?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 26.11.2021

Choć podczas rozmowy rekrutacyjnej nie powinno się pytać o wiek, ageizm to często spotykane zjawisko na rynku pracy. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć pracownicy 50+ i dlaczego warto ich zatrudniać? Ważny temat do prześwietlania.

 

Z jakimi wyzwaniami mierzą się na rynku pracy osoby w średnim wieku?

 

Ageizm (od angielskiego słowa „age” – wiek; czytaj: ejdżyzm) to dyskryminacja ze względu na wiek, która można dotyczyć wielu sfer życia, ale często odnosi się do rynku pracy. Zjawisko to jest powszechne wśród osób w wieku średnim i bardziej zaawansowanym. Ponadto z badań wynika, że częściej z dyskryminacją muszą się mierzyć kobiety – i to w niższym wieku niż mężczyźni.  

Osoby po 50-tce, ale często i młodsze, muszą się zmagać z tzw. kultem młodości, który segreguje ludzi ze względu na wiek, uznając 20-, 30-latków bardziej atrakcyjnymi, tak w życiu prywatnym, jak i zawodowym. To wiąże się z szeregiem stereotypów, które utrwalane przez lata, sklasyfikowały osoby w średnim wieku jako mniej interesujące, aktywne, wydajne, kreatywne czy biegnące z duchem czasu.

 

Dlaczego warto zatrudnić w aptece pracownika w średnim wieku?

 

Myślisz, że młodszy pracownik to lepszy pracownik? Udowodnimy, że wiek ma znaczenie – ale wyłącznie in plus!

 

Cenne, wieloletnie doświadczenie

Praktyka zawodowa to często najważniejsze oczekiwanie pracodawców formułowane w treści oferty pracy. Naturalnie, im starsza osoba, tym więcej pozycji w CV posiada. Warto docenić (i wykorzystać!) doświadczenie, jakie senior zdobył w licznych aptekach czy firmach farmaceutycznych, z którymi miał okazję dotychczas pracować. To również bardzo ważna znajomość potrzeb i oczekiwań pacjenta, którą zdobywa się – nie inaczej – po wielu latach pracy w branży.

 

Wszechstronne kompetencje

Farmaceutyczne wykształcenie i kierunkowe specjalizacje, liczne kursy i szkolenia, a także nagrody i wyróżnienia za dotychczasowe osiągnięcia – taki zawodowy dorobek może mieć tylko dojrzały pracownik.

 

Liczne kontakty zawodowe

Wynikające z pokaźnego dorobku zawodowego i długofalowych, owocnych relacji biznesowych, kontakty mogą być nieocenionym walorem, jaki starszy pracownik wniesie do nowego miejsca pracy.

 

Ustabilizowane życie prywatne

Osoby 50 plus zazwyczaj są już ustatkowane w kwestiach rodzinnych i związkowych oraz nie planują urlopów macierzyńskich czy tacierzyńskich. Ustabilizowane życie osobiste pozwala pracownikom w średnim wieku bardziej poświęcić się życiu zawodowemu.

 

Dyspozycyjność

Ze względu na ustabilizowane życie prywatne, starszy pracownik jest o wiele bardziej mobilny i elastyczny w pracy. Przykładowo, jest duża szansa, że chętniej niż młodszy zgodzi się na dyżur w aptece lub przyjmie ofertę w nowym oddziale firmy na drugim końcu miasta.

 

Dojrzałość życiowa

Kompetencje miękkie wiążą się z osobowością człowieka, ale z wiekiem stają się bardziej dojrzałe i świadome. Takie cechy, jak zaangażowanie, rzetelność, cierpliwość, opanowanie czy lojalność umacniają się z wiekiem i łącznie tworzą profil idealnego pracownika.

 

Niższe koszty zatrudnienia

Bonusem dla pracodawcy zatrudniającego starszą osobę będą również zniżki. Przykładowo, nie musi płacić na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (za mężczyzn po 60. roku życia i kobiety po 55. roku życia), otrzymuje zwroty kosztów za szkolenia oraz już po 14 dniach od przejścia na zwolnienie lekarskie 50-latka, przestaje płacić jego świadczenia, które przechodzą na poczet ZUS-u.

 

Jakie obawy mają pracodawcy zatrudniając pracownika 50 plus?

 

Atuty pracowników w średnim wieku są niepodważalne, mimo to osoby 50 plus bywają dyskryminowane na rynku pracy. Dlaczego? Oto najczęstsze obawy, jakie mogą mieć właściciele aptek zatrudniając seniora:

  • niskie umiejętności obsługi komputera i nowoczesnych urządzeń,
  • niska znajomość nowych technologii i/lub niechęć do innowacji,
  • brak znajomości języków obcych,
  • nieobecność w pracy ze względu na zwolnienia chorobowe,
  • niższa produktywność.

Wszystkie te osądy są często niepopartymi doświadczeniem, krzywdzącymi stereotypami, które zakorzeniły się w świadomości na dobre, a walka z nimi bywa mozolna. Ale nie warto się poddawać. Drodzy 50-latkowie, doceniajcie swoją wartość i przełamujcie bariery wieku na rynku pracy. Ponieważ Wasza metryka to Wasz największy atut!

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA